Jak se dostat do Chorvatska... čtěte »
Chorvatsko nabízí století historie, památek a kultury.. čtěte »
rybaření
potápění
vodní sporty
jachting
Crikvenica

Crikvenica, Chorvatsko

Crikvenica je krásné město na chorvatském pobřeží, konkrétně v Kvarnerském zálivu Jaderského moře, s tradicí cestovního ruchu, která trvá více než 100 let. Co to znamená? To znamená, že se obyvatelé tohoto města už desítek let učí, co turisté chtějí a co potřebují, a také se dlouho přižpůsobí jejich potřebám a přáním, snaží se, jak nechat dobrý dojem, a tak návštěvníkům města poskytují kvalitní dovolenou a nezapomenutelné zážitky.

Crikvenica

Kdyby ale toto město nebylo vyplněno s krásnou přírodou, obklopeno čistým a krásným pobřežím Jaderského moře, kdyby nemělo kilometry oblázkových a písečných pláží a dostatek slunečných dní během roku, nestačilo by samo o sobě. Crikvenica také má výjimečnou polohu, je pouhých 30 kilometrů od krásné Rijeky, v blízkosti fantastického ostrova Krk, Cres a Rab, a není daleko od ostatních krásných městeček, jako jsou Selce, Dramlje a Jadranovo.

Crikvenica

Hora Velká Kaple

Od větru Crikvenici chrání hora Velká Kaple, která stoupá za ním, a zároveň představuje skutečný poklad čistého a zdravého vzduchu, bujné flóry a fauny, a možnosti pro pěší turistiku a procházky velkolepou pobřežní přírodou. Na celé této oblasti se, mimo jiné, nachází osm stezek zajímavých jmén – Stezka vln, Stezka skál a šalvějí, Stezka útesů, Zelená stezka, Nebeská stezka, Stezka Římanů, Stezka degenie, Milostní stezka.

Crikvenica hory

Krátká historie Crikvenice

Výjimečné geografické a klimatické charakteristiky této oblasti nezůstaly nezpozorovaný ani během prehistorických dob. Pod starověkým jménem Ad Turres, (předchozí: Kod tor – Kotor, význam u tora), Crikvenica byla známá jako jedna z nejdůležitějších osad na římské silnice z Itálie do Dalmácie.

Crikvenica historie

Během migrace Vizigotů, po roce 400 p.n.l místní obyvatelstvo bylo nuceno požádat o ochranu na kopcích. Útočiště našli v prehistorické pevnosti, Kotor, a tam postavili svou vesnici. Když pustošení přestala, vesničané se vrátili pobřežním životním stylu, a na levé straně ústí řeky Dubračina postavili kostel zasvěcený Panně Marii.

Crikvenica Chorvatsko

Za zakladatele města Crikvenica se považuje kníže Nikola IV Frankopan, který vedle kostela, poté, co ho obnovil, roku 1412 staví velkou budovu, a daruje jí církevním řádu paulánů, řeholníkům řádu svatého Pavla, prvního poustevníka. Právě ta budova klášteru představuje začátek vzniku Crikvenice. Předpokládá se, že podle tohoto kostele, tj církve, věnovaný Panny Marie, celé to místo dostal své jméno.

Crikvenica památky

Pro všechny ti, kteří se kromě užívaní na slunci a moři, navštěv restaurací, taveren a kaváren, s působivou škálou domácích, lokálních a mezinárodních specialit a dezertů, chtějí dozvědět více o místě, kde jsou ubytováni, o jeho kulturním a historickým hodnotám, Crikvenica má hodně toho nabídnout.

Crikvenica letovisko

Stará osada Kotor

Kamenná osada Kotor, jehož pozůstatky jsou na vrcholu nedalekého kopce, je považována za starou Crikvenici, kde nejstarší nalezený materiál původně patří Ilyrům. Byla to velká osada, s dokonce pěti kostelů. Toto místo bylo 1776 zničeno velkým požárem. I když se několik rodin vrátilo tam po požáru, dnes je opuštěné a v troskách. Nicméně, prostředí, kterým vyzařuje, úzké kamenné uličky a zbytky starých budov mají také kouzlo a schopnost navést návštěvníky pocítit duch některých dávných časů, a tak navštěva tohoto místa rozhodně stojí za to.

Crikvenica Kotor

Kostel Panny Marie

Tento kostel byl postaven v dávných dobách, není známo kdy přesně, a to již v době, kdy většina obyvatelů žila ve zvednuté a opevněném Kotoru. Kromě toho, že jí zbožný kníže Nikola IV Frankopán obnovil a postavil velký klášter pro řeholníky Pavliny, dal jim hodně statků, platů a pracovníků.

Crikvenica kostel

Nejstarší část toho kostela je obětní oltář, postavený v šestnáctém století, na jehož stropu se nacházejí goticko-renesanční kamenná žebra. Ze stejné doby pochází také velmi krásný polokruhový kamenný reliéf, znázorňující Krista.

Crikvenica památka

Klášter a kostel Sv. Antuna

Výstavba klášterního komplexu byla zahájena roku 1928, a přestože ani klášter ani kostel nejsou tak starý, jsou velmi důležité pro historii a vývoj města. Kostel má románské prvky a průčelí je z vytesaného kámenu z lomu badijského. Interiér kostela je jednoduchý a světlý a má tři oltáře.

Crikvenica kostely

Starý mlýn Toš

Návštěvníci místa Crikvenica budou mít možnost získat další vhled do života a činnosti starých obyvatelů Crikvenice, navštěvou Toša, starého mlýna, který používali pro výrobu olivového oleje a dalších produktů.

Crikvenica mlýn mlin2

Muzeum města Crikvenice

Vedle stálých expozic a krátkodobých výstav, role muzea v Crikvenici je sbírání kopií materijálného a nematerijálného kulturního dědictví v oblasti místa Crikvenica, Dramalj, Jadranovo a Selce, a jejich přiřazení na vhodných místech.

Crikvenica muzeum

Bronzová socha Rybář

Akademický sochař, malíř a profesor z Crikvenice, Zvonko Car, vytvořil bronzovou sochu rybářů, která se nachází v městském přístavu a představuje památník věnovaný bohaté tradici tohoto rybářského městečka. V Crikvenici je také možné navštívit jeho pamětní ateliér.

Crikvenica rybaření

Akvárium místa Crikvenice

Další moderní atrakce, informačního a vzdělávacího charakteru, je velký Akvárium v Crikvenici. Zabírá plochu 200 m2, a v jeho příjemném prostředí nachází se 30 bazénů, který se vzhledem podobají přírodním stanovišti ryb, které plavou v nich. V nich žije přes 100 druhů jaderských a 50 vzorků tropických mořských ryb, a tam jsou také další mořské tvory.

Crikvenica akvárium Crikvenica atrakce

Manifestace, které se konají v Crikvenici

V letních měsících se v Crikvenici organizují četné kulturní a zábavní akce, manifestace, koncerty, módní přehlídky, výstavy a tradiční slavnosti. Zábava často začíná v časných ranních hodinách na jedné z mnoha fascinujících písčitých pláží a pokračuje v jedné z mnoho diskoték.

Crikvenica zábava

Ani milovníci sportu nebudou zapomenouti

Milovníci sportu a aktivní dovolené mohou vybrat jednu z mnoha aktivit, které jsou jim k dispozici, jako je jízda na kole, mini golf, stolní tenis, plachtění, fotbal, bowling, paintball, horolezectví, házenou, basketbal, plážový volejbal, vodní lyžování, jet-lyžování, paragliding, potápění, plavání a mnoho dalších.

Crikvenica sport

Pláže v blízkosti Crikvenice

První veřejné mořské koupaliště v Crikvenici bylo postaveno roku 1888 a ten rok označuje začátek rozvoje organizované turistiky.

Crikvenica pláž

Dlouhé písečné a oblázkové pláže, četné klidné zátoky a romantické samotné přírodní pláže, sportovní a rekreační centra, speciální aktivity pro děti, bohatá gastronomická nabídka, kulturní akce, které pláže v noci mění v kouzelné malé scény, poskytují možnost požitku pro všechny generace a potvrzují často zmiňováný titul Crikvenice jako riviéry nejkrásnějších pláží.

Crikvenica pláže

Pláž Černý Molo (je součástí městské pláže Crikvenice)

Pláž Černý Molo je součástí městské pláže Crikvenice a je vhodná zejména pro děti a přístupná osobám se zdravotním postižením. Je písčitá, moře je mělké a je plně urbanizovaná a organizována tak, že je návštěvníkům k dispozici velký počet restaurací, jakož i příležitosti pro zábavu a odpočinek. Na této pláži jsou také vítáni domácí zvířata.

Crikvenica crni molo

Pláž Podvorska

Milovníci domácích zvířat budou ještě šťastněji, protože je v roce 2010 v Crikvenici byla postavena speciální pláže věnována domácím mazlíčkům. Je hned vedle přístavu Podvorska, a také se jménuje Pláž Podvorska. Vstup na pláž je zdarma, a tam jsou postavené útulky, aby se malí kamarády a jejich majitelé mohly chránit před sluncem.

Crikvenica pláž pro psy

Pláž Balustrada

Pláž Balustrada je oblázková pláž, která se táhne od hlavní pláže Městského koupaliště do centra Crikvenice. Řadu let na této pláži se hrdě nachází Modrá vlajka. Vstup na pláž je zdarma, a můžete si pronajmout lehátka, slunečníky, šlapadla a další vybavení. Na pláži je hřiště pro děti, a v těsné blízkosti se nachází hotel Záhřeb.

Crikvenica balustrada

Pláž Kaštel

Pláž Kaštel je také oblázková a umístěna v centru města. Vstup je zdarma, tam jsou lehátka a slunečníky k pronájmu, zatímco na pláži hosté mohou vychutnat speciality a své oblíbené nápoje restaurace Stella Maris.

Crikvenica pláž kastel

Pláž Omorika

Pláž Omorika je oblázková a jak již název napovídá, nachází se přímo před hotelem Omorika. Kromě lehátek a slunečníků, které zde můžete pronajmout, na ní se hosty mohou pobavit s různými vodními sporty. V rámci pláže je několik barů, kde se mohou posílit, zatímco je vstup zde zdarma.

Crikvenica omorika

Pláž Kačjak

Pláž Kačjak je dlouhá a písečná pláž. Nachází se v stejnojmenném turistickém letovisku, v klidné zátoce, obklopena středomořskou vegetací. Na pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky, a v rámci pláže je také bar.

Crikvenica pláž kačjak

Pláž bazeny Varaždin

Pláž bazény Varaždin je komplex bazénů před hotelem Varaždin, se dvěma venkovními bazény, z nichž jeden je upraven pro děti a neplavce. Bazény jsou hrdými nositeli Modré vlajky, a vstup je zdarma pro hosty hotelu Varaždin. Vedle bazénu je kavárna a restaurace.

Crikvenica pláž varaždin

Pláž Poli mora (ili Slaven)

Pláž Poli mora má také Modrou vlajkou. Také se jménuje Slaven, kvůli tomu, že se nachází před stejnojmenným hotelem. Kromě toho, je možné si pronajmout lehátka a slunečníky, a v okolí jsou četné kavárny a bary, zatímco se uvnitř hotelu hosté mohou těšit na široký výběr jídel za rozumné ceny, v restauraci Rokan.

Crikvenica pláž poli mora

Crikvenica na mapě