Jak se dostat do Chorvatska... čtěte »
Chorvatsko nabízí století historie, památek a kultury.. čtěte »
rybaření
potápění
vodní sporty
jachting
ostrov Krk

Ostrov Krk, Chorvatsko

V jihozápadní části ostrova Krk, nejsevernějšího ostrova ve Středozemním moři, ve velké zátoce vedle velkého počtu osídlených míst, nachází se stejnojménné město Krk, administrativní, politické, hospodářské a náboženské centrum. Na krásně zubatém pobřeží Jaderského moře, obklopen malebnou přírodou a horami, širokou škálou ubytovacích zařízení a četnými kulturními a zábavními činnostmi, Krk představuje častu turistickou destinací pro mnoho návštěvníků z celého světa.

Krk

Již legendární slepý řecký básník Homér, v jednom ze svých slavných děl uváděl Koureto, název, za který se předpokládá, že přesně odkazuje na tento ostrov a město.

město Krk

Jak Krk dostal jméno

Na základě archeologických pozůstatků se zdá, že město založili Ilyrové z Liburnského kmenů, a původní název ostrova, po kterém město dostalo své jméno, bylo Kar – ikt, tj. kamený ostrov. Římané ho, jen na základě toho názvu pojmenovali Curicum, a nakonci jméno bylo zkráceno a změnilo se v dnešní Krk.

ostrov Krk

Město Krk – Opěvněné město

Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto města je ta, že všechny jeho hradby zůstaly celé, a tak je dnes starý Krk opevněné město, do kterého vedou čtyři dveře. Ve skutečnosti, město za hradbami se začalo rozvíjet teprve během posledních několika desetiletích.

Krk pevnost

Krátká historie města Krk

Po Římanů, Krk byl ovládán Benátčany, kteří nechali bohaté stopy své architektury a kultury, a potom Rakušany. Je zajímavé, že ve městě jsou stopy pohostinství sahající až do raného středověku, a předpokládá se, že první hosté byli Češi. Cestovní ruch se postupně začíná rozvíjet mezi dvěma světovými válkami, aby dnes město Krk bylo jedním z nejoblíbenějších evropských letovisek.

Krk historie

Kulturní význačnosti a památky města Krk

Kulturních význačností a památek v městě Krk, mezi úzkými uličkami, které jsou plné restauracích, barů, butiků a různých dalších obchodů, je mnoho, ale jen málo z nich se vyznačují věkem, krásou a významem.

Krk ostrov

Městské hradby

Předpokládá se, že opevňování města Krk a výstavbu jeho prvních hradeb, začali již Ilyrové. Stavba trvala dlouho, dokonce až do pádu Benátek a do konce benátské vlády, o čemž svědčí různé vrstvy těchto hradeb. První pozůstatky pocházejí z prvního století před naším letopočtem, zatímco je pevnost naposledy byla dostávěnao na konci patnáctého století.

Krk hradby

Kaštel (pevnost)

Kaštel je zvláštní stavba, specifické benátské architektury, která byla postupně stavěna frankopanskými knížaty města Krk v období od dvanáctého do čtrnáctého století a je sestavena z několik prvků. Tato pevnost je čtyřúhelná stavba od 9 metrů. Na severu, k náměstí Kamplin má kulatou věž. Pevnost měla více účelů – chránila město před útoky z moře, zatímco čtyřúhelná věž sloužila jako soudní budova.

Krk kaštel

Trh Kamplin

Název tohoto trhu kdysy znamenalo pole. Důvod je ten, že v římských dobách zde bylo umístěno cvičiště, a zbytky sloupů na trhu svědčí o tom, že tady existovala jakýsi velká stavba, pravděpodobně chrám. Kromě cvičišť, v blízkosti jsou taky pozůstatky římských termálních lázní, které se nacházejí v přízemí domu Vasilić. Lázně vznikly v prvním století před naším letopočtem, pozůstatky jsou dobře zachovány a představují mytologickou mořskou scénu s Tritonem v centru, kolem kterého tancují delfíny a další mořské tvory.

Krk trh

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Tento chrám je důležitá kultivovaná a církevní památka města, jedna z těch, které jsou často na pohlednicích a fotografiích, které ji představují.

Krk katedrála

Původně trojlodní starokřešťánská bazilika, byla postavena v pátém století na troskách římských lázní. V souladu s tehdejšími zvyky, křtitelnice byla postavena vedle kostela na místě jednoho z termálních bazénů lázní, jako samostatná budova, která se používala až do roku 1565.

Krk bazilika

Dnešní trojlodní katedrála z XII století, postavená v románském slohu byla vícekrát dostavována. Její interiér zdobí 14 sloupů, a jako první z oltářů ze severní řady, z raně křesťanské doby, jediný má velmi vzácné eucharistické symboly – na každé straně jsou dva ptáka, které jedí ryby.

Katedrála dostává svůj karekteristickou zvonice v gotickém slohu, v šestnáctém století. Místo špičatého vrchu, který ji zdobil do roku 1767, byla vybudována kopula zvonice, v barokním slohu s dřevěným andělem, který v roce 1973 nahradil anděla z polyesteru.

Vedle katedrály se nachází ještě několik posvátných objektů, z kterých je nejznámější dvojitý kostel svatého Kvirínu a svaté Markéty.

Krk památky

Volsonis

Volsonis je lapidárium, archeologická rarita, která odhaluje původní městské hradby. Pojmenovaná podle náhrobku římského decurionale – jednoho z vedoucích římských úředníků ve správě města, který byl nalezen při vykopávkách. Tady je taky nalezen obětní oltář z prvního století před naším letopočtem, který patří do chrámu Venuše, extrémně vzácném na těchto prostorech, tj. jedinem na východním pobřeží Jaderského moře.

Krk lapidárium

Ještě některé významné stavby města Krk

Kromě těchto, návštěvníci města Krk se mohou podívat na mnoho dalších památek, jako je měststká radnice, benediktinský klášter s kostelem sv. Panny Marie Andělské, Trh vela placa, ale také na mnoho muzeí, galerií a dalších atrakcí.

Krk památka

Pláže

Prestižní modré vlajky hrdě létají na 6 z 8 plážích a koupliště města Krk svědčí o kvalitě a bezvadné čistoty vody, stejně jako o jejich hostinských, hygienických a rekreačních zařízeních. Všech 8 pláž ve městě mají přístup k moři, který je upraven pro invalidy.

Krk pláž

Ale pokud si hosté chtějí něco víc intimní zážitek mohou si pronajmout loď a podívat se na samotné, ojedinělé, oblázkové zátoky z bohaté pokladnice v okolí Krka.

pláže Krk

Pláž Plav

Pláž Plav je skalnatá, betonová pláž s žebříkem, kterým se můžete snadno dostat do tyrkysově modrého moře. Je obklopena borovicemi a další středomořskou vegetací, takže její hosté mohou utéct od poledního horku do příjemného místa. Nedaleko se nachází upravené parkoviště, a tam jsou taky bary a restaurace, kde si hosté mohou osvěžit a posílit.

Krk pláž plav

Pláž Porporela

Porporela je prostorná oblázková pláž a kvůli postupného vstupu do vody je vhodna pro rodiny s dětmi. V blízkosti, stejně jako i na samé pláži existují četná zařízení.

Krk pláž Porporela

Pláž Portapisana

Portapisana je částěčně betonováná a oblázková pláž, umístěná blízko města. Vedle pláže se nachází malý přístav s loďmi a bárkami, který jí dává zvláštní kouzlo, vedle různých dalšých zařízeních. Celé místo ozdobuje krásný pohled na městskou tvrz a zvonice významné katedrály.

Krk pláž portapisana

Pláž Dražica

Dražica je zajímavá pláž na více úrovních, na které hosté mohou postavit své plážové ručníky mezi borovice, aby jim v nejhorším horku bylo příjemně. Pláž je betonována, mohou se pronájmout lehátka, a zejména je zajímavá pro děti, vzhledem k tomu, že se v moře nachází malé gumové hříště a gumová skála pro lezení. Na této pláž existuje taky část určená jen pro psy – zařízená pro psy. Vedle této pláže je tady ještě několik městských pláž: Punta di Galetto, pláž tábora Ježevac, Bor a pláž Koralj.

Krk pláž dražica

Krk je ideální místo pro různé aktivity

Během pobytu v městě Krk, hosté mají k dispozici různé aktivity jako výlety loďmi, potápění, procházky a mnoho dalších sportovních aktivit. Během léta se taky konají četné manifestace a festivály, aby jejich pobyt na ostrově a ve městě Krk byl úplnější a obsahovější.

ostrov Krk pláže

Lokace na mapě